Црвени крст Војводине

Питања и одговори-корона вирус (COVID-19)

3 načina zaštite

Коронавирус (COVID-19)

 

Шта је нови вирус корона (COVID-19) и какву болест изазива?

  • Коронавируси су велика породица вируса који се проналазе и код животиња и код људи. Неки од њих инфицирају људе и могу да изазову болести у распону од прехладе па до озбиљнијих стања као што су Блискоисточни респираторни синдром (МЕРС) и Тешки акутни респираторни синдром (САРС)
  • Нови вирус корона и болест коју он изазива (COVID-19) је нови сој вируса корона који је прво откривен у граду Wухан у Кини у децембру 2019. године.
  • Још увек има ствари које не знамо о овом вирусу али истраживачи раде на проналажењу начина да се његово преношење спречи и да се болест коју он изазива излечи

 

Колика је опасност?

  • За већину људи коронавирус неће изазвати ништа озбиљније од благих симптома сличних прехлади: цурење носа, грозница, бол у грлу, кашаљ и плиткије дисање
  • За неке људе симптоми могу бити озбиљнији и довести до упале плућа или тешкоћа са дисањем.
    • На пример, старије особе и особе са хроничним болестима (као што су ХИВ, дијабетес, висок крвни притисак и срчане болести) делују као да су у већем ризику да се код њих развије тежи облик болести
  • Болест се може завршити смрћу оболелог али ово је ретко

 

Како се добија вирус?

  • Здрава особа вирус може да добије од заражене особе. Вирус се шири директним контактом са капљицама пљувачке у којима има вируса. Ове капљице потичу из носа или уста заражене особе.

 

  • На пример, када заражена особа кашље или кија, капљице пљувачке на овај начин избачене могу да доспеју у око, нос или уста друге особе или
  • Заражена особа може да кија или кашље у своју руку а да онда том руком дотакне другу особу или површину
  • А онда друга особа дотакне површину на којој се налазе капљице заражене пљувачке. Још увек се не зна тачно колико дуго вирус преживљава на површинама изван људског тела али гел за дезинфекцију руку на бази алкохола га убија.
  • Нови вирус корона се најчешће преноси блиским контактом са зараженом особом, на пример кроз пружање неге овој особи. „Блиски контакт“ подразумева физичко додиривање, додиривање предмета које су користили или на које су кашљали или провођење велике количине времена у кругу од једног метра око њих.

 

Шта могу да учиним да заштитим себе и своју породицу??

Ево пет мера предострожности које помажу да се инфекција избегне:

  1. Перите руке што чешће користећи сапун и воду. Ако сапун није доступан, пепео или гел за дезинфекцију руку на бази алкохола се може користити да се микроби исперу.
  2. Држите дистанцу од других људи један до два метра.
  3. Избегавајте руковање.
  4. Када кашљете или кијате покријте уста и нос лактом или користите папирну марамицу. Покушајте да не кашљете и не кијате у сопствене шаке јер ћете онда њима даље ширити вирус. Папирну марамицу баците у канту. Ако кашљете и кијате у своје шаке, не додирујте ништа и одмах оперите руке сапуном и водом.
  5. Избегавајте блиски контакт са било киме ко кашље, кија или има температуру. Држите дистанцу од барем једног метра и охрабрите их да посете доктора што пре.
  6. Избегавајте да дотичете очи, нос и уста. Шакама дотичемо многе предмете и површине које могу бити контаминиране вирусом.
  7. Чешће проватравајте просторије у кући и на послу.
  8. Посетите доктора ако имате температуру, кашљете или осећате потешкоће са дисањем. Ово је најбољи начин да себи помогнете и спречите заразу да се прошири на вашу породицу и друге особе. Обавезно прво назовите доктора и објасните симптоме како не бисте заразили друге особе.

 

Шта да радим ако симптоме имам ја или неко из моје породице?

  • Што пре тражите помоћ лекара ако сами или ако неко у вашој породици има температуру, кашље или има тешкоће са дисањем.
  • Пре него што одете код лекара, зовите га. Такође га треба звати ако сте путовали у област у којој је потврђено присуства вируса корона COVID-19 или ако сте били у блиском контакту са неком које био у тим крајевима и има симптоме.

Више информација, на неколико језика можете наћи на сајту Светске здравствене организације: https://www.epi-win.com/

 

Често постављана питања везана за COVID-19

Да ли је нови вирус корона, COVID-19 јако заразан/ да ли је лако њиме се заразити?

 

Вирус корона се добија теже него што мислите. Потребан је близак, директан контакт са оболелом особом или са предметима и површинама које је она користила. Многе особе које су се заразиле су пружаоци неге и чланови породице који су пружали негу оболелој особи а без личне заштитне опреме.

 

Да ли могу да добијем нови вирус корона, COVID-19 у разговору са неким или тиме што седим поред неког?

 

Веома је мало вероватно да ћете бити заражени вирусом у разговору са људима, ходањем по улици или куповином у продавници или на неком другом месту где има људи. Сама близина особе у принципу није довољна да се вирус пренесе. Шанса да добијете вирус је изузетно мала ако нисте путовали у погођене земље или били у контакту са особом која болује од болести изазване вирусом корона.

 

Постоје ли посебни лекови који спречавају или лече болест изазвану вирусом корона?

 

Болест може бити третирана и многе оболеле особе су се већ опоравиле.  Иако нема посебног лека који би се препоручивао, они који су оболели треба да добијају негу којом се умањују и лече симптоми. Особе са тешки обликом болести треба да буду у болници где ће добити негу.

 

Да ли постоји вакцина?

Вакцине још увек нема јер је ово нов вирус. Потребно је одређено време да се развије вакцина која ће бити ефикасна и безбедна. Научници тренутно раде на овом.

 

Да ли то што у мојој држави у једној болници лежи пацијент заражен вирусом COVID-19 значи да смо сви угрожени?

 

Болнице су припремљене да се старају о пацијентима који имају заражене болести. То што пацијент заражен вирусом ЦОВИД-19 лежи у болници значи да ће добити потребну помоћ како би оздравио а што ће спречити даље ширење заразе.

 

Како да моја деца остану безбедна?

 

Важно је да децу научите да редовно перу руке сапуном и водом или гелом за дезинфекцију руку на бази алкохола. Такође их научите да кашљу или кијају у свој савијени лакат или у папирну марамицу коју ће одмах затим бацити у ђубре и одмах опрати руке. Код куће држите прозоре отвореним и, колико је то могуће, исто то чините у јавном превозу како би ваздух могао да струји и однесе микробе.

 

Да ли ми је потребна маска да се заштитим од вируса корона COVID-19?

 

Не, најбоље што можете да учините да се заштитите од вируса корона COVID-19 је да једноставно перете руке темељно и често.

 

  • Ако сте здрави, једино када треба да носите маску је ако се старате о особи која је можда заражена вирусом корона COVID-19.
  • Ако често кијате или кашљете, требало би да носите маску да не бисте ширили вирус кашљањем или кијањем према другим особама или површинама